XXI Kurs Kształcenia Ustawicznego z Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych

01.06.2019

Szanowni Państwo

Nie mogę w to uwierzyć i nie potrafię zrozumieć, dlaczego do tej pory nie odwiedziliśmy Krakowa w ramach naszych spotkań. Tym bardziej jest to niepojęte, że jest to miasto początków nauczania uniwersyteckiego w Polsce. Tutaj także powstawały podwaliny polskiej endokrynologii. Odkrywcy adrenaliny Napoleon Cybulski i Władysław Szymonowicz swoje prace prowadzili na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dzisiaj naprawiamy to niedopatrzenie i organizujemy dwudziesty pierwszy kurs w historycznej stolicy Polski, w którym tradycje edukacyjne tego miejsca kontynuuje szefowa krakowskich endokrynologów prof. Hubalewska-Dydejczyk wraz ze swoim zespołem. Jak przystało na królewskie miasto, mamy dla Was wyjątkowe propozycje programowe.

Naszym specjalnym gościem będzie wielki światowy endokrynolog, doskonały wykładowca, nasz dobry przyjaciel profesor Leonard Wartofsky. Sądzę, że jak zawsze z wielkim zainteresowaniem, zapełniając salę, wysłuchamy jego wykładu. Oczywiście w programie znajdzie się wiele ciekawych sesji poczynając od sesji diabetologicznej aż na ciekawych przypadkach kończąc. Ciekawie zapowiada się wykład prof. Górskiej o wyższości śniadania nad innymi posiłkami – a ponieważ coraz bliżej do śniadania Wielkanocnego podejrzewam, że wszyscy chętnie wysłuchamy porad w tym zakresie. Trudny temat insulinooporności zostanie nam przybliżony prze prof. Irinę Kowalską.

Przygotowaliśmy także wiele sesji interdyscyplinarnych o objawach i chorobach towarzyszących schorzeniom endokrynologicznym, ale także o nieklasycznych miejscach produkcji hormonalnej. Myślę, że wszystkich praktyków przyciągnie wykład o łysieniu androgenowym, z którym spotykamy się bardzo często w naszych gabinetach. W sesji ginekologicznej zostanie omówiony pierwotny brak miesiączki i zespól napięcia przedmiesiączkowego. Do tego sesje przysadkowe, diagnostyka i leczenie przytarczyc i wiele innych. Oczywiście nie zabraknie spotkania z konsultantem krajowym ale także spotkanie z ekspertem - prof. Barbarą Jarząb.

Pragnę dodać, że Dark Session zapowiada się jeszcze bardziej okazale niż dotychczas - już tytuły wystąpień dają wielką nadzieję na olbrzymi bagaż informacji, którą zdobędziemy. Może tylko dodam, że planowany jest kolejny wykład Złotoustych Gdańszczan. Nie zapomnimy także o zapoczątkowanej w Toruniu akcji charytatywnej, która wywołała w nas tyle wzruszeń i emocji. Nie sposób wymienić tutaj całego programu, nie mniej jednak osobiście mam wielką ochotę wysłuchać wszystkich wykładów. Jak zawsze szczególnym zainteresowaniem cieszą się warsztaty ultrasonograficzne i biopsyjne, które i tym razem będą do Państwa dyspozycji.

Moim marzeniem jest, abyście Państwo współtworzyli nasze kursy, dlatego już dziś zwracam się do Was z prośbą o wszelkie uwagi i sugestie odnośnie programu, organizacji oraz lokowania naszego kursu. Organizacją spotkania jak ostatnio zajmie się firma Sympomed, co zapewnia nam wysoką jakość - podobnie jak w Toruniu.

Do zobaczenia w Krakowie - mieście tradycji i nowoczesności!
Prof. dr hab. n. med. Marek Ruchała

Program kursu do pobrania