XIX Kurs Kształcenia Ustawicznego z Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych

31.03.2018

Koleżanki i Koledzy,
Kiedy nasze spotkanie w Zamościu wydawało się całkowicie niemożliwe, siła i determinacja prof. K. Marczewskiego sprowadza nas do tej „Padwy północy” - jak zwykło się mówić o tym mieście. Jakże to intrygujące miejsce , założone jako prywatne miasto szlacheckie rodziny Zamoyskich, które dzięki unikalnej architekturze projektu włoskiego architekta Bernarda Morano, stało się swego rodzaju perłą renesansu. O unikatowości Zamościa niech świadczy fakt wpisania go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W historii tego miasta kryje się wiele niesamowitych splotów wydarzeń. Niepowtarzalny klimat miasta jest wynikiem wielokulturowości i przenikania się wpływów wielu nacji - mieszkańcami Zamościa byli zarówno Żydzi aszkenazyjscy, jak i rzadko spotykani na naszych ziemiach Żydzi sefardyjscy z Półwyspu Iberyjskiego, a także Ormianie, Ukraińcy, Rusini i wiele innych nacji, które współpracowały ze sobą, a ślady ich bytności można odnaleźć do chwili obecnej.

Założyciel miasta miał jednak bardziej ambitne plany - w 1594 roku ufundował pierwszą prywatną i jedną z pierwszych na ziemiach polskich uczelnię zwaną Akademią Zamojską. Znane słowa wypowiedziane przez kanclerza Zamoyskiego „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” pozostają nadal aktualne i w jakimś sensie są powodem naszych spotkań, zwłaszcza w tym niesamowitym mieście.

Tyle o historii, a w naszej ofercie programowej bardzo wiele praktycznych wykładów, które mam nadzieję będą nam pomocne w codziennym życiu endokrynologicznym. Oprócz Waszych ulubionych wykładowców pojawią się nowe twarze, które bez wątpienia dodadzą blasku naszemu spotkaniu. Obawiając się o zapełnienie sali wykładowej niewielkim zmartwieniem może być atrakcyjność Zamościa, o której sam się rozpisuje ale moim marzeniem jest aby w trakcie tego kursu każdy odnalazł w tym programie takie elementy, które zatrzymają go na sali wykładowej. Dowodem, że marzenia się spełniają niech będzie nasza obecność w Zamościu, która w pewnym momencie wydawała się niemożliwa.

Miło mi zakomunikować, że ponownie będziemy mieli możliwość wysłuchania wysoko ocenianych przez Państwa wykładów: Prof. B. Cukrowskiej o diecie w przewlekłym autoimmunizacyjnym zapaleniu tarczycy (część druga) i wykładów w Sesji Andrologicznej przygotowanej przez panią prof. J. Słowikowską-Hilczer. W programie naszego spotkania nie zabraknie również jednej z ulubionych przez nas wszystkich „Dark Session”, przygotowanej przez szefową Sekcji USG, dr hab. E. Szczepanek-Parulską. Wzorem poprzednich edycji przyznajemy w tej sesji nagrodę za najlepsze wystąpienie i mamy w tym zakresie liderów - czy nadal nimi pozostaną przekonamy się już niedługo, choć już tytuł wystąpienia wprowadza mnie w olbrzymie zaciekawienie i nie mogę przestać myśleć, czym tym razem zaskoczy nas ośrodek z Gdańska. Do tego Sesja Diabetologiczna zaprojektowana przez ośrodek białostocki o największym doświadczeniu w tym zakresie, Sesja Tarczycowa i wiele innych atrakcji.

Niezwykle ważnym elementem naszych spotkań jest interdyscyplinarność i interaktywność, dlatego niezmiernie cieszę się z obecności doskonałych Wykładowców, którzy przedstawią nam problemy endokrynologiczne z innej perspektywy. Oczywiście nie zapominamy także o bardzo popularnych warsztatach diagnostyki ultrasonograficznej i obleganych warsztatach biopsyjnych oraz osteoporotycznych. Do tego konkursy, a na deser Sesja ciekawych przypadków klinicznych, tradycyjnie przygotowana przez prof. K. Sworczaka - od zawsze ciesząca się olbrzymim zainteresowaniem i utrzymująca słuchaczy na sali konferencyjnej do ostatniego wykładu.

Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji jakie dla Was przygotowaliśmy, ale niech część z aktywności pozostanie niespodzianką. Wszystko to zostanie okraszone ciekawym programem artystycznym. W trakcie obrad będziemy mieli możliwość wymiany własnych doświadczeń a w przerwach będziemy czerpać radość ze wspólnego przebywania, rozmów w gronie przyjaciół – bo przecież jesteśmy jedną wielką rodziną endokrynologiczną.

Organizacyjną stroną naszego spotkania zajmie się jak zawsze znana z dobrej współpracy firma „Symposion”, co zapewni nam wysoką jakość naszego kursu.

Wierzę, że choć w niewielkim stopniu zachęciłem Was do przyjazdu do Zamościa. Liczę na Waszą pozytywną odpowiedź i liczne stawiennictwo przyjaciół endokrynologii. Jestem przekonany, że razem stworzymy nową formułę naszych spotkań, dlatego proszę wszystkich o opinię i przesyłanie propozycji na następne spotkania. To Państwo jako odbiorcy najbardziej orientujecie się, co jest największym wyzwaniem w naszej praktyce lekarskiej. Obiecuję dostosować program do waszych oczekiwań.

Do zobaczenia w Zamościu!

Marek Ruchała
Prezes PTE

Program konferencji »