Kontrowersje i perspektywy diagnostyki i leczenia izotopowego w ujęciu interdyscyplinarnym

12.05.2017

Szanowni Państwo, 
Drodzy Koleżanki i Koledzy,

Mam niewątpliwy zaszczyt, ale i przyjemność zaprosić Was do Poznania na wyjątkowa konferencję poświęconą 60 - tej rocznicy leczenia izotopowego w Polsce. Przypadł mi w udziale potrójny honor jako gospodarz miejsca, prezes PTE i kierownik Kliniki, w której po raz pierwszy to leczenie zastosowano. Zapewniam, że Poznań w czerwcu to wyjątkowe, żywe, pełne atrakcji i zieleni miejsce, które już wiele lat temu mnie urzekło - idealne na taką uroczystość. To miasto początków polskiej państwowości, miasto Piastów i pierwszych władców Polski, księcia Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego, których sarkofagi odnajdziemy w Złotej Kaplicy Archikatedry Poznańskiej.

Tym spotkaniem chciałbym oddać hołd moim wielkim poprzednikom, nauczycielom i wizjonerom medycyny. Prof. Roguski powierzył zadanie tworzenia i rozwijania medycyny nuklearnej młodemu, zdolnemu adiunktowi, wówczas dr Maciejowi Gembickiemu, który w niedługim czasie po pierwszym na świecie zastosowaniu przez Saula Hertza izotopu 131-I, podał radiojod pacjentowi z nadczynnością tarczycy. I tak zainicjowana przez prof. Macieja Gembickiego wielka przygoda wiąże do tej pory endokrynologię, medycynę nuklearną i tyreologię. Kolejne lata to burzliwy rozwój radioimmunologii i olbrzymi wkład w rozwój tej dziedziny prof. Jerzego Kosowicza - mojego Promotora. Po moim poprzedniku i nauczycielu, prof. Jerzym Sowińskim, ja swoją skromną osobą, oraz moi współpracownicy, pragniemy te więzi pomiędzy towarzystwami utrzymać. Dlatego pod honorowym patronatem aż trzech towarzystw PTMN, PTT i PTE oraz Sekcji Medycznej PAN taką konferencję organizuję. Zapewne nikt przed 60. laty nie podejrzewał, że w tak szybkim czasie nastąpi lawinowy rozwój tych trzech dziedzin życia medycznego. Pomimo to nadal istnieje ścisłe powiązanie tych specjalności.

Przygotowałem autorski program i zapewniam, że każdy z nas znajdzie w nim coś atrakcyjnego. Postaram się aby obejmował on wszystkie aspekty nowoczesnej współpracy endokrynologów, tyreologów i medyków nuklearnych. Będą one obejmowały obszary zarówno z zakresu diagnostyki jak i leczenia schorzeń endokrynologicznych – a wszystko w aspekcie praktycznym. Spróbujemy z zaproszonymi wykładowcami odpowiedzieć na pytania i wątpliwości pojawiające się u każdego z nas. Sesje pro i kontra, wątpliwości, różne poglądy prelegentów - to czyni naszą dyskusję żywą i potrzebną. Mamy nadzieję na wypracowanie takiego stanowiska, które pozwoli na kontynuację przygody zapoczątkowanej przez naszych wielkich nauczycieli. Nie chciałbym przedstawiać programu zbyt szczegółowo, ale wspomnę tylko, że w roli głównej wystąpi gość honorowy, znany Wam i zawsze wypełniający salę po brzegi, profesor Leonard Wartofsky. Dodatkową atrakcją będzie wystąpienie córki Saula Hertza, która przyleci z USA specjalnie z tej okazji. Interesującym jest fakt, że rodzina obojga gości z USA pochodzi z Polski, z okolic Warszawy.

Nie pozostaje mi nic innego, jak wspólnie z prezesem PTMN profesorem Leszkiem Królickim i prezesem PTT profesorem Andrzejem Lewińskim serdecznie zaprosić Państwa do współuczestnictwa w tym wydarzeniu i oddaniu należnego hołdu naszym nauczycielom.

Współgospodarzem naszego spotkania, jak zawsze do tej pory, będzie firma Symposion, która - jak co roku zadba o doskonałą organizację i atrakcyjny program artystyczny. Do zobaczenia w Poznaniu

W imieniu komitetu Naukowego 
Z poważaniem prof. dr hab. n. med. Marek Ruchała 
Prezes PTE 
Przewodniczący Komitetu Naukowego

Szczegółowe informacje o konferencji »